En mängd olika aktörer använder eller övergår till privata LTE- och 4G-nätverk. Fler vill framtidssäkra sina aktiviteter med 5G. Vi på Sonepar är stolta över att erbjuda en världsledande tillverkare och leverantör av antenner för dessa nätverk och mer därtill i Amphenol Procom.
Vår produktportfölj har ett brett utbud av nätverks- och slutpunktsantenner. Oavsett om du planerar infrastruktur eller konfigurerar enheter som ska kommunicera i nätverket.
Amphenol Procom har antenner som används i en mängd olika nätverk och för ett flertal tillämpningar, till exempel bredband på landsbygden, industriell styrning, flyg, transport, allmännyttiga tjänster, gruvdrift, offentlig säkerhet, verksamhetskritisk kommunikation – TETRA och IoT lösningar.
Amphenol Procoms kollektion av basstationsantenner inkluderar omni-, panel-, Yagi-, dipol-, GPS-antenner och HF-antenner. Dessutom finns tillbehör för olika typer av fäst-behov. Antennerna är funktionsrika, lättvikt och med låg vindbelastning som minskar de statiska hållfasthetskrav som krävs för antennmasten. Det robusta materialen är perfekt för det nordiska klimatet och ger optimal funktion i åratal, även under extrema klimatförhållanden.
