Elfack tog plats på Svenska Mässan 6:e till 9:e maj och mässans första seminarium på Tech Stage hölls av Simon Torstensson, produktchef Elnät hos Prysmian tillsammans med Peter Ipsen, Teknisk Specialist hos E.ON; och temat var självklart P-Laser. E.ON har valt att påbörja övergången till återvinningsbar isolering och Prysmian är en vital partner i arbetet.

Seminariet gav en introduktion för vad P-Laser är, vilka fördelarna är, hållbarhetsperspektiv och hur långt produktionen av P-Laser kommit i fabriken i Nässjö.

Den innovativa och avancerade kabelisoleringen för mellan-och högspänningskabel var även ett av fokusområdena i Prysmians monter under mässveckan. Segmentsansvarig Niclas Henningsson fanns på plats under hela veckan för att prata om P-Laser och hur det är nästa generations kabelisolering med alla som visade intresse. Så här säger han om veckan och det visade intresset för materialet;

Det var många nyfikna framme i montern som ville klämma och känna de provbitar vi hade med oss. Likheterna mot PEX är många men vissa visuella skillnader finns. P-laser är förvisso en nyhet i Sverige men i flera andra delar av världen är det välbeprövat, till exempel på flera stora högspänningsprojekt.

Elektroskandia Uppdaterad
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.