ELKO är en av Sonepars tongivande leverantörer och de bägge företagen har ett långvarigt och framgångsrikt samarbete. Under april månad accentueras partnerskapet ytterligare då ELKO är Månadens leverantör, vilket innebär flera gemensamma aktiviteter. För att få reda på mer kring samarbetet i stort och månadens kampanjer fick vi en pratstund med Christian Albinsson-Godlund, kategorichef Installation/Automation/Belysning Sonepar Sverige samt Andreas Fredriksson, säljare ELKO.

– Samarbetet mellan Sonepar Sverige AB och ELKO präglas av ett gemensamt engagemang för kvalitet, innovation och långsiktigt värdeskapande. Genom åren har relationen utvecklats till ett partnerskap där öppen dialog, ömsesidig respekt och en tydlig marknadsförståelse står i centrum. ELKO, som även har funnits i över 80 år, är en trygg och stabil partner till oss på Sonepar och vi har en relation som vi båda värnar om, säger Christian Albinsson-Godlund och fortsätter:

– ELKO är en etablerad och stark partner, med produkter som kombinerar funktion, design och driftsäkerhet. Tillsammans har vi skapat goda förutsättningar för att möta installatörernas behov genom ett attraktivt och relevant sortiment, kompletterat med tydlig produktkommunikation och fokus på användarvänliga lösningar. Genom ELKOs lokala närvaro och tekniska kompetens i kombination med Sonepars marknadsräckvidd, logistikstyrka och kundnära organisation skapas ett starkt erbjudande till våra kunder.

Christian Albinsson-Godlund, Sonepar Sverige och Andreas Fredriksson, ELKO.

 

Nära samarbete med ELKOs säljare

ELKOs säljare har daglig kontakt med Sonepars säljteam för att stötta och se till att samarbetet flyter på även lokalt ute i landet. 

– För oss ute på fältet är det mycket smidigt att samarbeta med Sonepar och vi har en nära kontakt med deras lokala säljteam, som är bra och lätta att jobba med. De tekniska innesäljarna hör ofta av sig och vill att vi räknar på projekt och utesäljarna stöttar vi med information och förslag på produkter samt att vi ibland tillsammans gör sambesök hos kunder. Även butikspersonalen har vi en nära kontakt med, från att bara ta en fika och snacka till att vara med på frukostdemos och andra aktiviteter i butiken. När det gäller vårt sortiment har vi en grundsortimentslista, med alla produkter som skall finnas i deras butiker nationellt. Sen går vi även ner på butiksnivå och kan anpassa sortimentet lokalt, säger Andreas Fredriksson.

”Att vara Månadens leverantör är en aktivitet som ger oss extra mycket synlighet i alla Sonepars kanaler”

Fokus på säljaktiviteter

Under april lyfter samarbetet lite extra, från en redan hög nivå, då ELKO är Månadens leverantör hos på Sonepar.

– I april kommer vi ha ett extra stort fokus på ELKO, med olika kampanjaktiviteter. Det kommer bland annat märkas i våra butiker, på webben, i nyhetsbrev, sociala medier etc. Dessutom kommer vår säljkår arbeta aktivt med olika attraktiva produkterbjudanden från ELKO. Missa inte att ta del av dessa, säger Christian.

– Att vara Månadens leverantör är en aktivitet som ger oss extra mycket synlighet i alla Sonepars kanaler. Givetvis kommer det vara fokus på bland annat ELKO One, apparatserien som vi lanserade förra året och som tagits emot mycket väl på marknaden. Vi ser verkligen fram emot den här marknadssatsningen som kommer innebära ett lyft för ELKO, säger Andreas

Elektroskandia Uppdaterad
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.